krewRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz Klub Honorowych Dawców Krwi „Strażacki Dar” przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie,  zapraszają do  akcji honorowego oddania krwi. W dniu 11.01.2021r. na parkingu przy Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie będzie można zgłosić się do podstawionego Krwiobusa i oddać ten najcenniejszy dar. Od godziny 09:00 do godziny 12:00 będzie odbywała się rejestracja osób chętnych. Przed pobraniem krwi nie będzie wykonywany żaden test w kierunku diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2.

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg.  Jednorazowo pobiera się  450 ml.

 W związku z wprowadzonym przez Krajowy Rejestr Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi, wymagane jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). W przypadku posiadania dokumentu tożsamości bez numeru PESEL np. legitymacji ucznia lub studenta konieczne jest okazanie zaświadczenia lub innego dokumentu zawierającego wiarygodny numer PESEL. Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające. Nie trzeba znać swojej grupy krwi, ani posiadać żadnych wyników laboratoryjnych.

Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo!

Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie nadawała się do celów leczniczych. Przed oddaniem krwi, należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Nie należy przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!

Z tytułu oddania krwi przysługuje dzień wolny w pracy!

Absencja z tytułu oddawania krwi ma charakter usprawiedliwiony, a co ważniejsze płatny. Oznacza to, że pracownik mimo nieobecności w pracy (nawet, gdy nie ma go przez cały dzień) zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

Koordynatorem niniejszej akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi „Strażacki Dar” przy KP PSP W Brzozowie.

Gorąco zapraszamy!

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_2020_Akcja_HDK_2021_krew_mini.jpg