b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_2020_Pozary_traw_2020_Pozary_traw_1.jpg

W dniu 13 marca 2020 roku rozpoczęła się kolejną edycja kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW. Kampanię skierowana jest do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

Okres wiosenny to czas zwiększonej ilości pożarów traw i nieużytków. Ilość pożarów związana z wypalaniem traw,  pomimo wielu apeli i przestróg wzrasta od kilku lat. Pożary traw niszczą nasze środowisko, naturalne siedliska owadów, zwierząt i  ptaków. Są zagrożeniem  dla okolicznych domostw i lasów.

Na terenie powiatu brzozowskiego w 2019 odnotowano 71 pożarów traw i nieużytków rolnych. W tym roku do 20 marca br. strażacy interweniowali już przy 14 tego rodzaju pożarach. Podczas tylko jednego pożaru suchych traw w Górkach w dniu 13 marca br. spłonęło 1,2 hektara powierzchni, a z pożarem zmagało się 20 strażaków PSP i OSP przez  blisko 2 godziny.

Apelujemy do rozsądku obywateli o powstrzymanie się od wypalania traw!

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami

WYPALANIE TRAW jest ZABRONIONE!

Opracowano na podstawie materiałów KG PSP. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Stop-pozarom-traw/idn:37337

 

 Pożary traw  Pożary traw  Pożary traw  Pożary traw

Opracowanie: mł. bryg. Bogdan Biedka

Fotografie: OSP w Humniskach